Sabuncakis Tarihçesi

Sabuncakis Çiçekçilik’in hikâyesi 1870’lerde Girit’ten Midilli’ye, oradan da İstanbul’a göç eden İstirati Sabuncakis’le başlıyor. İstirati’nin babası, Girit’te bitki kökleri ve çiçeklerden elde ettiği esanslarla sabunlara güzel koku veren ünlü bir sabun imalatçısıdır. Ailenin soyadı ise, babası İstavro Sabuncakis’in bu mesleğinden geliyor.
İstirati Sabuncakis İstanbul’a gelince, şehirdeki iki çiçekçiden birinin yanında çıraklığa başlar ve 1874’te Beyoğlu’ndaki Aynalı Pasaj’da ilk şubesini açar. O zamanlar çiçek, kız isteme gibi önemli bir amaç için alınacaksa İstanbul dışındakiler bile Sabuncakis’e gelir. Sabuncakis’in ünü Cumhuriyet’in ilk yıllarında yeni başkent Ankara’ya kadar yayılır. Ancak firmanın asıl geliştiği yer ise İstanbul olur.

1940’ta Beyoğlu’nda açılan ilk dükkândan sonra Sabuncakis’in yolculuğu 1945’te açılan Galatasaray şubesiyle devam eder.1961’de Kadıköy, 1966’da Bakırköy, 1971’de Şişli, 1973’te Yeşilköy, 1974’te Caddebostan, 1981’de Göztepe semtlerindeki şubeler açılarak Sabuncakis çiçeklerinin kokusu tüm İstanbul’a yayılır.

Sabuncakis ailesinin dördüncü kuşağın son temsilcisi olan İstirati Sabuncakis’in vefatı ile Sabuncakis Çiçekçilik’in birinci derece ortağı ve İstanbul’daki iki köklü şubenin sahibi Eyüp Daştan, uzun yıllardır sektörde var olmanın gururunu yaşamaktadır.

https://www.hurriyet.com.tr/ataturk-un-cicekcisi-12827864

https://www.populercevap.com/turkiyenin-en-eski-sirketleri-hangileridir/

https://onedio.com/haber/100-yildir-ayaktalar-turkiye-nin-bir-asri-deviren-27-koklu-markasi-564382